Melissa Semke won five gold medals at last weekend’s B.C. Summer Games.

BC Summer Games – medal winners

Numerous medals won by Surrey athletes in Abbotsford

Gold Medalists

Keaton Lees, Ryan Pederson and Cedric Iyumva (Athletics – boys 4x100m); Susan Wang, Melissa Semke, Thomas Rak and Malcolm Borsoi (Special Olympics male/female 4x100m); Cam Frick (Baseball); Isabella Old, Abigail Old, Emma Old, Chloe Tryhane, Sofie Den hoed, Amy Cook and Stephanie Walters (Equestrian – team overall); Tyler Ewen, Dennis Ewen, Ian Rojas (Lacrosse – box); Anaya Jhutti and Ilona Potecaru (Synchronized Swimming – 11-12 Duet); Rumi Bhatia, Kyle Chang, Henry Lei and Alyssa Chang (Golf – team); Elissa Elmadani (Canoe/Kayak – girls K4 500m open, C4 500m open); Devon Holcroft (Canoe/Kayak – boys/girls K4 500m open).

Jasneet Nijjar (Athletics – girls 200m, 300m, 80m hurdles); Ryan Denman (Athletics – boys long jump); Tyler Wilson (Athletics – boys 1,500m race walk); Dolly Gabri (Athletics – girls shot put, discus); Olivia Van Ryswyk (Athletics – girls pole vault); Malcolm Borsoi (Athletics – Special Olympics male 400m 800m, long jump, shot put); Melissa Semke (Athletics – Special Olympics female 100m, 200m, 400m, 800m, long jump); Sofie Den Hoed (Equestrian (boys/girls jumper event 1); Abigail Old (Equestrian – boys/girls vaulting event 1, event 2, event 3); Joshua Smithman (Sailing – boys laser radial).

 

Silver medalists

Jessie Markin, Jasneet Nijjar and Hailey Dubois (Athletics – girls 4x100m); Cayla Smith, Angela Peters and Baneet Bains (Athletics – girls 4x400m); Ryan Pederson (Athletics – boys 300m); Isaac Brown, Mason Versluis, Nathaniel Simicic, Jansen Cole, Drew Zboya, Justin Scholten, Sean Bertram, Jackson Stevens, Daniel Dooley, Jackson Stephens, Joshua Tio, Curtis Holt-Robinson, Devin Daerden-Craig, Trent Brown, Sandro Simicic, Jake Zboya (Softball – boys); Madisen Roberts and Sirona Lyon (Synchronized Swimming – 13-15 Duet); Matthew Armstrong (Beach Volleyball – boys); Abbie Smith, Bridgit Burns, Delaney Scholz, Faith Singleton, Hannah Weger, Rachel Smith, Stephanie Mrakuzic, Talie Kent, Samantha Lieuwen, Bob Smith, Alycia Palmer and Chris Hartman (Volleyball – girls); Addison Greffard, Jeremy Breedveld, Sam LaRoue, William LaRoue, Nicholas Dos Santos, Peyton Hooper, Zander Gould and Kevin Sobey (Lacrosse – field).

Ryan Pederson (Athletics – boys 300m); Cayla Smith (Athletics – girls 800m); Baneet Bains (Athletics – girls 1,200m); Ryan Denman (Athletics – boys high jump); Kelvin Sandhu (Athletics – boys shot put); Tyson Baker (Athletics – boys 1,500m steeplechase); Ethan Borkowski (Athletics – boys 200m hurdles); Macey Michaud (Athletics – girls pole vault); Malcolm Borsoi (Athletics – Special Olympics male 100m, 200m); Emma Old (Equestrian – boys/girls vaulting event 1); Isabella Old (Equestrian – boys/girls vaulting event 2).

 

Bronze medalists

Caleb Cassie, Alejandro Cazorla, Jacob Davies, Ryan Dauphinee, Lukas Frers, Rhys Folick, Reyjohn Fortalezza, Michael Gillon, Liam Knight, Johnny Vulcano, Jordan Broatch and Jimmy Vulcano (Baseball); Josey Dhillon (Basketball – boys); Mantoz Brar, Japleen Chahal, Karina Gill, Mia-Marie Santo, Amy Beauchamp and Rachel Beauchamp (Basketball – girls); Paige Smith, Katherina Zhang, Nicola Smith, Kate Richards, Emma Truman, Tanika Bonneville, Berlyn Seselja, Anna Castillo, Madison Smith and Shoshanah Seamanutafa (Rugby – girls); Jayden Lowe, Christopher Bond, Josh Hamilton, Stefen Facchin, Coleman Walters, Roberto Marto and Brandt Watkins (Soccer – boys); Anaya Jhutti, Sirona Lyon, Ilona Potecaru, Madisen Roberts, Fannia Xu and Chirley Xiao-Yi Yang (Synchronized Swimming – 13-15 team); Daniel Nguyen, Nathan Nguyen and Ayush Kaul (Swimming – boys 4x50m freestyle); Emily Parzyszek (Swimming – girls 4x50m medley).

Tyson Baker (Athletics – Athletics – boys 2,000m); Baneet Bains (Athletics – girls 2,000m); Ryan Pederson (Athletics – boys long jump); Keaton Lees (Athletics – boys triple jump); Angela Peters (Athletics – girls triple jump); Manreet Sangha (Athletics – girls 80m hurdles); Maya Kobylanski (Athletics – girls 1,500m steeplechase); Ethan Mountain (Athletics – Special Olympics male 100m, 200m); Chloe Tryhane (Equestrian – boys/girls jumper event 1); Isabella Old (Equestrian – boys/girls vaulting event 1, event 3).

Just Posted

MAP: Call issued for focus on unlicensed vacation rentals in White Rock

Mexican flag ‘hoopla’ criticized as less-important use of bylaw officers’ time

Bill McNamara remembered as a ‘true community champion’

Retired Surrey firefighter and 2010 recipient of the Surrey Good Citizen Award died April 16

Vaisakhi parade to fill Surrey streets Saturday: Everything you need to know

More than 500,000 people expected for one of the world’s largest Vaisakhi-related events

Surrey’s Vaisakhi Parade: A procession guide, starting with Sikh Riders

Parade to include more than 2,500 participants representing 20-plus community organizations

Construction to begin soon on Sullivan Elementary addition

Education Minister slams Liberals for taking too long to get project off ground

4 victims killed in Penticton shooting spree remembered at vigil

John Brittain, 68, is charged with three counts of first-degree murder and one count of second-degree murder

North Delta happenings: week of April 18

Events and community listings for North Delta

Three climbers presumed dead after avalanche in Banff National Park

One of the men is American and the other two are from Europe, according to officials

Two recommendations made in probe of B.C. train derailment that killed three

The CP Rail train went off the tracks near the B.C.-Alberta border in February

VIDEO: Trump tried to seize control of Mueller probe, report says

Special counsel Robert Mueller’s report revealed to a waiting nation Thursday

Man in hospital after crash involving parked car in Vancouver

It is unclear what led to the collision involving a black Acura and a parked Land Rover

5 to start your day

Police identify victim in Vancouver shooting, Trans Mountain pipeline decision extended and more

B.C. awaits Kenney’s ‘turn off taps,’ threat; Quebec rejects Alberta pipelines

B.C. Premier John Horgan said he spoke with Kenney Wednesday and the tone was cordial

Federal government extends deadline to make Trans Mountain decision to June 18

The National Energy Board endorsed an expansion of the Trans Mountain pipeline on Feb. 22

Most Read

l -->